פרויקטים
טיפול בשפכים מוניציפליים

מט"ש עכו

תקציר

לקוח

ארבעת מועצות אזוריות ומטה אשר

מיקום

אזור עכו, גליל, ישראל

תיאור תהליך הפרוייקט

תכנון ובניה של שדרוג מט"ש עכו

לוחות זמנים

25 שנה, פרויקט BOT

הספק

m³/year 14,000,000

סקירה כללית
מתקן עכו לטיפול בשפכים, ממוקם באזור הגליל המערבי ליד העיר העתיקה המפורסמת. המתקן משמש כרכזת איסוף וטיפול בשפכים של אזורים נרחבים המאוכלסים עיירות, כפרים ואזורי תעשייה.
על מנת לאפשר המשך גידול האוכלוסייה באזור, ארבע העיריות בגליל המערבי והמועצות האזוריות חברו יחדיו לפרויקט עדכון ושדרוג מפעל טיהור השפכים של עכו הקיים והפיכתו לאחד ממתקני הטיפול בשפכים הגדולים בישראל.

אתגרים

כדי להרחיב ולשדרג את המתקן המיושן לאחד ממתקני טיהור השפכים הגדולים ביותר בישראל נדרשו פעולות תשתיתיות, מכאניות, חשמל ותחזוקה מהמתקדמות ביותר.

פתרונות

בפרויקט עכו GES ניצלה את ניסיונה הרב בעיצוב, בנייה ותפעול של מתקנים לטיפול בשפכים בקנה מידה גדול. יתרונה הגדול של GES כמעצבת ומפעילת הפרויקט, הוא יכולתה להעביר נתונים בין תחומים שונים – בין ההנדסה ומחלקות התפעול, מה שמאפשר לחברה לספק תכנון אופטימאלי המבוסס על נתוני שדה אמיתיים הלוקח את כלל הדרישות המבצעיות בחשבון.

בהתבסס על טכנולוגיית בוצה משופעלת, הפחתת BOD, COD, TSS חנקן וזרחן רמות ואחרי טיפול שלישוני של סינון וחיטוי (שיטת UV), תהליך מורכב של טיפול מקדים של שפכים גולמיים על ידי הקרנה משובחת והסרת חצץ. לאחר שלב שיקוע ראשוני להפחתה אורגנית וקבלת מוצק ברמה, טיפול ביולוגי באזור אנאירובי, ושאר התהליך הביולוגי שיוביל בסופו של דבר לתהליך שמסתיים עם שלב השקיעה המשני ועד להפרדת הבוצה ממי הקולחין.

מאפיינים

  • עלויות תפעול נמוכות של שלב סינון פני השטח על ידי מסנני דיסק
  • עלויות תפעול נמוכות של חיידקים ומיקרואורגניזמים UV לחיטוי
  • טיפול יעיל בבוצה על ידי עיבוי בוצה והתייבשות, לייצוב רמת הבוצה והפחתתה לכמות הניתנת לסילוק